Czym właściwie są plastiki?

      Możliwość komentowania Czym właściwie są plastiki? została wyłączona

Plastik to nazwa handlowa. Zakład przetwórstwa tworzyw sztucznych używa jej dla swoich produktów. Co to za produkty? Jak sama nazwa wskazuje, zakład tworzyw sztucznych produkuje tworzywa sztuczne. Ale jakie? Przyjrzyjmy się im.

Magiczna moc polimerów

Nie ma tu oczywiście magii. Tym niemniej, przetwórstwo tworzyw sztucznych niemalże o magię się ociera. Produkcja tworzyw sztucznych to bowiem produkcja polimerów, czyli nieskończenie długich łańcuchów, które w rzeczywistości są jedną cząsteczką. W pewnym uproszczeniu produkcja plastiku to tworzenie takiej cząsteczki i wydłużanie jej tak bardzo, jak to tylko potrzebne.

Dzięki temu produkty z plastiku można dowolnie formować i zmiana kształtu nie wpływa negatywnie na ich cechy użytkowe. Bardzo łatwa jest też obróbka tworzyw sztucznych na etapie ich produkcji. Potem bywa już gorzej, ale zależy nam na wytrzymałości gotowych produktów.

Istnieje masa różnych plastików

Wyroby z tworzyw sztucznych mogą się bardzo od siebie różnić. Każdy producent wyrobów z tworzyw sztucznych ma w swojej ofercie wiele różnych substancji, które potrafią się minimalnie różnić na poziomie atomowym, ale właściwości użytkowe gotowego produktu będą potem bardzo różne. Produkcja z tworzyw sztucznych to w dużej mierze poszukiwanie optymalnego rodzaju plastiku, który najlepiej będzie się sprawdzał właśnie w takim zastosowaniu, do jakiego go przygotowujemy.

Hurtownia tworzyw sztucznych będzie miała dla nas gotowe rozwiązania, ale coraz częściej tworzone są specjalne, zupełnie nowe rodzaje plastiku do wykorzystania w bardzo konkretnych, czasami nawet unikalnych zastosowaniach.