Inulina: cukier idealny dla tych, którzy chcą pozbyć się nadprogramowych kilogramów

      Możliwość komentowania Inulina: cukier idealny dla tych, którzy chcą pozbyć się nadprogramowych kilogramów została wyłączona

Wielocukrem, który wykazuje liczne działania prozdrowotne jest inulina. Występuje ona w topinamburze, mniszku lekarskim oraz korzeniu cykorii. W żywności gotowej jest często stosowana zamiast tłuszczu oraz cukru. Dostępna jest w postaci pastylek oraz proszku. Coraz częściej mówi się o roli inuliny w walce z otyłością oraz innymi chorobami mającymi charakter dietozależny. 

Właściwości inuliny

Inulina jest wielocukrem, który zalicza się do grupy fruktanów. Zbudowana jest z glukozy oraz fruktozy. Jej wyjątkowa budowa, a także charakter połączeń między tworzącymi ją cząsteczkami sprawiają, że nasz układ pokarmowy nie jest w stanie jej strawić. W roślinach pełni ona rolę materiału zapasowego.

Źródła inuliny

Inulina znajduje się przede wszystkim w roślinach zaliczanych do rodziny astrowatych.  Najwięcej znajduje się jej w:

  • cykorii;
  • topinamburze;
  • mniszku lekarskim;
  • karczochu;
  • łopianie.

Mało kto wie, że źródłem inuliny jest także tak popularna u nas cebula i czosnek, a także szparagi, pory i banany.  Inulina, która wykorzystywana jest jako dodatek do żywności i środków odchudzających  pochodzi najczęściej z topinamburu oraz cykorii – roślin, których popularność w naszym kraju nie jest zbyt duża.

Inulina to cukier o niskiej kaloryczności. Nie sprawdza się jako samodzielny zamiennik sacharozy z uwagi na zbyt niską słodkość. Doskonale nadaje się do zastąpienia tłuszczu, jeśli naszym celem jest obniżenie kaloryczności produktów spożywczych. Co istotne, zamiana tłuszczu na inulinę nie prowadzi do obniżenia jakości produktu.