Jakie obuwie wybrać dla pracownika?

      Możliwość komentowania Jakie obuwie wybrać dla pracownika? została wyłączona

Podstawą bezpiecznej i zgodnej z przepisami BHP pracy są odpowiednie buty robocze. To właśnie one chronią przed wszelkimi niebezpieczeństwami w pracy – urazami mechanicznymi, toksycznymi lub żrącymi substancjami oraz skrajnie niekorzystnymi temperaturami. Dlatego też tak istotne jest to, aby o nich nie zapominać.

Dodatkowo niezwykle ważne jest to, aby obuwie robocze było odpowiednio dobrane. I nie chodzi w tym przypadku jedynie o rozmiar, ale o wiele innych kwestii. Jak zatem wybrać buty BHP? Oto najważniejsze kwestie.

Obuwie robocze dobrane do branży

Pierwszym kryterium wyboru butów roboczych powinna być branża, w której dany pracownik pracuje. Tutaj nie ulega wątpliwości, iż pracownik obsługujący koparkę powinien wybrać zupełnie inne buty robocze niż pracownik magazynu lub wykonczenia wnętrz. W tym przypadku warto brać pod uwagę nie tylko zagrożenia występujące w danej pracy, ale także komfort i wygodę noszenia obuwia BHP.

Wybór odpowiednich butów roboczych

Innym kryterium wyboru obuwia roboczego powinno być zagrożenie, na jakie narażony jest dany pracownik. W tym przypadku buty ochronne najczęściej występują w dwóch rodzajach:

  • S1P – buty robocze odpowiednie dla pracowników pracujących wewnątrz budynków (zapewniają bezpieczeństwo palców oraz chronią stopy przed nastąpieniem na ostre przedmioty)
  • S3 – buty robocze przeznaczone dla pracowników wykonujących swoje obowiązki na zewnątrz (ten typ obuwia – oprócz właściwości charakterystycznych dla butów o normie S1P – dodatkowo chroni także przed wodą)

Taki podział obuwia roboczego jest bardzo praktyczny, gdyż pozwala wybrać takie buty, które ochronią przed realnymi zagrożeniami.

Na co jeszcze trzeba zwrócić uwagę wybierając obuwie robocze? Otóż ważny jest materiał, z którego są one wykonane – najlepsze są te wykonane ze skóry lub z połączenia skóry i tworzywa sztucznego. Dodatkowo ważna jest waga, która wcale nie jest wyznacznikiem ochrony (dobre buty BHP wale nie musza być ciężkie). Istotne jest także to, aby zdecydować się na buty ochronne znanego i uznanego producenta, co zagwarantuje to, iż buty będą trwałe, wygodne i przede wszystkim spełniające wszystkie warunki bezpieczeństwa.