Jakie są przyczyny niepłodności?

      Możliwość komentowania Jakie są przyczyny niepłodności? została wyłączona

Częstym typem niepłodności u kobiet jest jej postać hormonalna, związana z chorobami w układzie hormonalnym. Zaburzeniami tego typu zajmuje się klinika leczenia niepłodności Warszawa.

Czym jest niepłodność hormonalna?

Przy endokrynologicznej bezpłodności w ciele kobiety zaburza się formowanie dojrzałych jaj, które są gotowe do zapłodnienia. Oznacza to, że owulacja nie występuje, w wyniku czego ciąża nie może wystąpić. W tym przypadku przyczyną niepłodności u kobiet są zaburzenia hormonalne w pracy gruczołów dokrewnych: jajniki, nadnercza i tarczyca. Najczęstszą chorobą dokrewną jest policystyczny jajnik.

W przypadku policystozy przyczyną niepłodności u kobiet jest brak owulacji przy nadmiernej produkcji androgenów (męskich hormonów płciowych). Polycystic charakteryzuje się tworzeniem się wielu torbieli w jajnikach – woreczków wypełnionych płynem. Klinika leczenia niepłodności Poznań w takich przypadkach stosuje metody leczenia nieinwazyjnego.

Niepłodność immunologiczna – charakterystyka

Klinika leczenia niepłodności Warszawa może rozpoznać u nas niepłodność immunologiczną lub niewiadomego pochodzenia. Najmniej poznaną przyczyną niepłodności jest czynnik immunologiczny, w którym u kobiet w śluzie szyjnym powstają przeciwciała plemnikowe, które niszczą komórki plemników lub blokują ich postęp przez kanał szyjny.

Czasami nie można zidentyfikować przyczyny niepłodności – ani kobieta, ani mężczyzna nie wykazują żadnych zmian w okolicy narządów płciowych, a ciąża nie występuje. Oczywiście w tych przypadkach lekarze jeszcze nie nauczyli się identyfikować, za pomocą istniejących metod, zaburzeń w ciele, które naruszają poczęcie. W takich przypadkach mówią o niepłodności idiopatycznej, czyli nieznanego pochodzenia. Według niektórych szacunków ta kategoria obejmuje do 25% przypadków niepłodności.