Kilka słów o leczeniu u ortopedy

      Możliwość komentowania Kilka słów o leczeniu u ortopedy została wyłączona

Ortopedia to dziedzina medycyny, która zajmuje się diagnozowanie i leczeniem urazów oraz chorób narządu ruchu. Jest to jedna z bardzo szerokich gałęzi medycyny.

Z jakimi problemami zgłosić się do ortopedy?

Jak już wspomnieliśmy, ortopedia jest bardzo szeroką gałęzią medycyny. Ortopeda Poznań, do którego możemy zgłosić się między innymi, gdy mamy problemy z kręgosłupem. Do chorób kręgosłupa, których leczeniem zajmie się ortopeda Poznań należą między innymi dyskopatie, przepuklina dyskowa czy zmiany zwyrodnieniowe. Ortopeda Poznań zajmuje się również leczeniem wad postawy. Należy do nich występująca przede wszystkim u dzieci skolioza. Urazy, z którymi wyjątkowo często pacjenci zgłaszają się do ortopedy to skręcenia, zwichnięcia i złamania.

Warto pamiętać o tym, że ortopedia to dział medycyny, który zajmuje się także profilaktyką chorób narządu ruchu u dzieci. Już kilka tygodni po narodzinach dziecka powinna mieć miejsce pierwsza wizyta u ortopedy. Celem tej pierwszej wizyty jest wykluczenie u malucha dysplazji stawów biodrowych.

Metody diagnozowania stosowane w ortopedii

Pewne problemy można zdiagnozować bardzo łatwo, należą do nich na przykład złamania. Ale i w tym przypadku konieczne jest wykonani badań diagnostycznych. Podstawowym badaniem, które zleca lekarz ortopeda jest RTG. W razie wątpliwości może zlecić szereg innych badań diagnostycznych. Może to być: USG, rezonans magnetyczny, tomografia komputerowa. Czasem pacjenci muszą wykonać także dodatkowe badania, na przykład densytometrię.