Podstawowe rodzaje obuwia odpowiedniego do pracy

      Możliwość komentowania Podstawowe rodzaje obuwia odpowiedniego do pracy została wyłączona

Obuwie robocze to podstawa bezpiecznej i zgodnej z zasadami BHP pracy. Dlatego też żaden pracownik nie może zapominać o tak ważnym elemencie ubranie roboczego. Ten rodzaj obuwia ma za zadanie przede wszystkim chronić przed niebezpieczeństwami i zagrożeniami, które pojawiają się w bardzo wielu zawodach.

Jednocześnie obuwie BHP powinno być wygodne i komfortowe w noszeniu. Dodatkowo – co także jest warte podkreślenia – istnieje wiele rodzajów obuwia. Dlatego też warto wybrać te najbardziej odpowiadające potrzebom i wymaganiom danego zawodu. Jakie są zatem podstawowe rodzaje butów ochronnych?

Budowa butów roboczych

Jednym z kryteriów, według których klasyfikuje się buty robocze jest ich budowa. W tym przypadku można wyróżnić te najbardziej podstawowe rodzaje obuwia ochronnego – półbuty, trzewiki lub buty do kolan. Każdy rodzaj tego obuwia posiada inne cechy charakterystyczne, które predysponują je do określonych zawodów i prac.

Podstawowe rodzaje butów BHP

Buty BHP – ze względu na swoje właściwości i cechy charakterystyczne dzieli się na trzy podstawowe rodzaje:

  • buty bezpieczne – buty posiadające podnoski wytrzymujące siłę nacisku o wartości co najmniej 200 J oraz charakteryzujące się odpornością przed ściśnięciem o wartości co najmniej 15 kN;
  • buty ochronne – buty z podnoskami, które wytrzymują uderzenie z energią co najmniej 100 J oraz ściśnięcie o sile co najmniej 10 kN.

Innym rodzajem obuwia BHP jest obuwie zawodowe, które nie posiada podnosków. Takie buty mogą być stosowane jedynie w takich miejscach, w których nie występuje zagrożenie zmiażdżenia stopy. 

Oprócz wyżej wymienionych kryteriów podziału butów roboczych warto też tutaj wspomnieć o jeszcze jednym – a mianowicie o warunkach, w jakich dane obuwie robocze ma być wykorzystywane. W tym przypadku buty BHP dzielą się na takie, które mają chronić przed czynnikami atmosferycznymi, chemicznymi, biologicznymi czy mechanicznymi, przed porażeniem prądem czy przed temperaturami. Dodatkowo można tu też wymienić buty antystatyczne i takie, które należy stosować w sytuacjach zagrożenia wybuchem.