Podstawowe stopnie wysmażenia steku

      Możliwość komentowania Podstawowe stopnie wysmażenia steku została wyłączona

Stek wołowy to niezwykle smaczna i aromatyczna potrawa, która posiada amatorów na całym świecie. Jednak aby ta potrawa zachwyciła, to musi być przygotowana w odpowiedni sposób. Z jednej strony niezwykle ważne jest mięso na steki, które musi być wysokiej jakości, a z drugiej – sposób jego przygotowania. W tym kontekście ważne są stopnie wysmażenia.

Stopnie wysmażenia steku

Blue – stek bardzo krwisty

Steki blue charakteryzują się tym, iż są bardzo krótko smażone – zazwyczaj po około 1 minucie z każdej strony. Dzięki temu mięso jest leciutko przysmażone z zewnątrz, ale w środku całkowicie surowe. Jednocześnie jest zaledwie ciepłe, miękkie i lekko gąbczaste.

Rare – stek krwisty

Stek rare jest smażony przez 2 minuty z każdej strony. Dzięki tak krótkiej obróbce stek po przekrojeniu ma intensywnie czerwony kolor, a dodatkowo wypływają z niego soki. Mięso jest delikatnie gąbczaste, ale podczas krojenia można już wyczuć lekki opór.

Medium rare – stek średnio krwisty

Medium rare to najpopularniejsza forma steku. Wystarczy smażyć po 3 minuty z każdej strony, aby mięso było lekko różowe i z lekko wypływającymi sokami, a do tego miękkie i sprężyste.

Medium – stek średnio wysmażony

Stek przygotowany w ten sposób  jest bladoróżowy, bardziej jędrny niż steki krwiste, a dodatkowo lekko ścięty w środku. Taki efekt uzyskuje się dzięki kilkuminutowemu smażeniu – zazwyczaj wystarczy 4 – 5 minut z każdej strony.

Medium well – stek dobrze wysmażony

Mięso w steku medium well jest brunatnawe, a po dotknięciu elastyczne i dosyć twarde. Aby osiągnąć ten stopień wysmażenia wystarczy po 6 – 7 minut z każdej strony.

Well done – stek bardzo dobrze wysmażony

Po smażeniu po 8 minut z każdej strony uzyskuje się mięso o brązowym lub szarym kolorze, które jest twarde i nie ma wypływającego osocza.

Jaki sposób najlepszy?

Który z tych sposobów na przygotowywanie steków jest najlepszy? W tym przypadku jest to kwestia bardzo indywidualna, gdyż każdy z nich ma swoich amatorów.