Małe psiaki są tak urocze, że kochający je właściciel rzadko kiedy jest w stanie odmówić im czegokolwiek. Uważa on, że karma dla szczeniaka jest niewystarczająca, dlatego też urozmaica ją na różnorodne sposoby, nie zdając sobie przy tym sprawy z tego, że może bardziej zaszkodzić, niż w czymkolwiek pomóc.
Arden Grange Puppy Junior to mieszanka, która zasłynęła w Wielkiej Brytanii. Jej skład jest kompozycją najważniejszych składników, a mimo to dużo osób dokłada swój często nieprzemyślany przysłowiowy grosz do całości. Z niniejszego tekstu dowiesz się, jak poprawnie żywić szczeniaka.
Wszystko wprowadzaj stopniowo i bez pośpiechu
Nawet najbardziej odpowiednia karma dla szczeniaka (taka jak Arden Grange Puppy Junior) może zaszkodzić w momencie, kiedy nieprawidłowo zostanie ona wprowadzona do diety małego czworonoga, który nie ma jeszcze odpowiednio rozwiniętego układu pokarmowego.
Problemy z jego trawieniem mogą wyniknąć z:
- nagłego wprowadzenia do diety karmy dla szczeniąt – małe psiaki zaraz po urodzeniu otrzymują pokarm w formie mleka, jednak już po ok. 4 tygodniach zaczynają się one interesować innym, bardziej twardym pożywieniem. Podawanie go w małych ilościach na takim etapie pozwoli przygotować układ pokarmowy do całkowitego przestawienia się na ten sposób żywienia,
- nagłej zmiany karmy – jest to bardzo powszechny problem, z którego rzadko kto zdaje sobie sprawę. Jeżeli psiak spożywał po odstawieniu od mleka matki Arden Grange Puppy Junior, to po oddaniu do innego domu powinien kontynuować tę samą dietę, która może być zmieniana regularnie. Nagłe zmiany źle wpływają na nierozwinięty jeszcze w pełni układ pokarmowy.
Weź poprawkę na wielkość i rasę psa
Wysokowartościowa karma dla szczeniaka to szeroki i skomplikowany temat. Można postawić na uniwersalne, sprawdzone mieszanki, które zagwarantują dorastającemu psu wszystko, czego potrzebuje on na etapie wzrostu.
Dużo osób postanawia również samemu uzupełniać taką dietę albo stawia na produkty dedykowane dla konkretnej rasy. Należy pamiętać o tym, że zapotrzebowanie na dane składniki odżywcze dużego, jak i mniejszego psa, jest całkowicie inne.